فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی

10 روش فوری درمان سریع جوش صورت

10 روش فوری درمان سریع جوش صورت

همه افراد در طول زندگی حداقل یکبار درگیر بروز جوش و آکنه در پوست صورت خود شده‌اند. در بسیاری از انواع پوست‌ها این عارضه بیشتر رخ می‌دهد و دائما نیاز به رسیدگی و درمان دارند. با مشاهده اولیه هر نوع جوش، اگر به هر دلیلی به موقع در صدد درمان سریع جوش صورت برنیاییم، ممکن است التهابات بیشتر شده و حتی علایم و اسکارهایی برای همیشه روی پوست صورت باقی بماند.

سرم ضدجوش بیوآکوا

اگر چنانچه به دنبال یک محصول ضدجوش خوب می‌گردید پیشنهاد ما بررسی سرم ضد جوش بیوآکوا می‌باشد که یکی از محصولات قوی برای تحریک بازسازی پوست است که علاوه بر دارا بودن فرمولاسیون ضد جوش، برای جلوگیری از بروز جوش و آکنه، و کاهش اثرات زخم و اسکار و از بین برنده آلودگی‌ها، جهت تمیزی و شفافیت پوست می‌باشد

درمان سریع جوش صورت

علل جوش و آکنه متعدد است و راه‌های مواجهه با آن نیز متفاوت می‌باشد و نیاز به شناخت نوع پوست و انجام یکسری آزمایشات داخلی بدن است. اغلب در سنین نوجوانی و یا دوران بارداری در خانمها همزمان با تغییرات هورمونی در بدن، بروز جوش و آکنه نیز رخ میدهد. محل جوش معمولا در بالاتنه، پشت و شانه‌ها و بیشتر در نواحی T صورت یعنی پیشانی بینی و گونه می‌باشد.

قبل از اینکه به دنبال درمان سریع جوش صورت باشیم، باید علت و منشاء بروز جوش تشخیص داده شود. برای تشخیص اینکه علت جوش هورمونی، ژنتیکی یا داخلی است، باید با مراجعه به پزشک و با انجام یکسری آزمایشهای مرتبط از شرایط داخلی بدن آگاه شد. سپس در صدد راهی برای درمان جوش باشیم.

دلایل جوش و آکنه

انواع جوشهایی که ممکن است به دلایل مختلف و در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند، شامل کومدون‌ها که بصورت جوشهای سرسیاه یا سرسفید ظاهر می‌شوند، پاپول‌ها که در اثر متورم شدن دیواره فولیکول ظاهر می‌شوند و همان جوش‌های قرمز رنگ کوچک هستند. جوش‌های قرمز التهابی که چرکی شده‌اند را پاسچول‌ها می‌نامند، ندول‌ها توده های بزرگ، دردناک و سفتی هستند که در زیر پوست ظاهر می‌شوند و در نهایت ضایعات کیستیک توده‌های دردناک پر از چرکی هستند که در پوست نمایان می‌شوند.

هیچ وقت جوش به تنهایی و بدون هیچ عامل محرکی ایجاد نمی‌شود بلکه هنگامی که در زمان بلوغ یا به دلایل هورمونی دیگر غدد چربی متصل به فولیکول‌های مو تحریک شوند، سبوم که یک ماده طبیعی است و پوست را روغنکاری و محافظت می‌کند، افزایش می‌یابد. یا اینکه تغییر در سلول‌های پوستی در دوران بلوغ، سبوم را برای متأثر کردن منافذ فولیکول مستعد می‌کند و توسط یک لایه نازک از پوست پوشانده شده و بصورت جوش ظاهر می‌شود و در صورتی که در معرض هوا قرار بگیرد، تیره‌تر شده و سرسیاه می‌گردد.

با بزرگ شدن فولیکول موی متأثر شده به تدریج در دیواره فولیکول پارگی ایجاد می‌شود و باعث می‌شود مواد تحریک کننده و باکتری‌های طبیعی پوست به لایه‌های عمیق‌تر دسترسی پیدا کرده و در نهایت التهاب ایجاد شود. به مرور با پیشرفت این التهابات انواع جوش و آکنه تظاهر می‌کند. جوش‌ها از هر نوعی که باشند، دلایل اصلی تشکیل آنها چهار چیز است :

 • چربی بیش از حد پوست
 • بسته شدن فولیکول‌های مو توسط چربی و سلول های مرده پوست
 • تکثیر انواع باکتری‌ها
 • فعالیت زیاد از حد هورمون آندروژن

موارد فوق عواملی هستند که می‌توان آنها را علت ایجاد جوش دانست ولی باز هم در افراد مختلف متفاوت است. مانند: وراثت، فشار و حساسیت ناشی از لمس برخی از ابزارها در محیط کار مثل کلاه ایمنی، ماسک، برخی از مدل یقه‌ها، بند جوراب یا شلوار، برخی از داروهای حاوی یدید، برمید‌، استروئید‌های خوراکی یا تزریقی، برخی از مشاغل که ناچار به قرار گرفتن در معرض محصولات صنعتی باشند مانند روغن‌های برش، برخی مواد آرایشی و بهداشتی و مراقبتی که باعث گرفتگی منافذ پوست می‌شوند. پس اگر مستعد جوش هستید باید حساسیت بیشتری در این زمینه‌ها به خرج دهید.

برخی عوامل نیز هستند که به اشتباه آنها را بوجود آورنده جوش می‌دانند در صورتیکه اینها می‌توانند محرک برای افزایش جوش باشند ولی عامل ایجاد جوش نیستند. مانند: نوع تغذیه، آلودگی، استرس. پس باید به محض مشاهده جوش به فکر درمان سریع جوش صورت باشیم تا این عوامل موجب تحریک، پیشروی و تکثیر آن نشوند.

جلوگیری از بروز جوش صورت

بروز جوش صورت در بیشتر مواقع، گذرا است و یک بیماری دائمی و ادامه‌دار نیست مثلا در سنین نوجوانی یا در خانم‌های باردار با تغييرات هورمونی در بدن، جوش‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شود که معمولا منشاء هورمونی داشته و گذرا هستند. درمان سریع جوش صورت در اینگونه موارد معمولا انجام پذیر است.

نحوه مواجهه با جوش و آکنه در انواع پوست متفاوت است و اغلب پوستهای چرب مستعد جوش زدن هستند. در بیشتر موارد پوست‌ صورت ترکیبی است یعنی اینکه مناطق چرب آن بیشتر در نواحی پیشانی، بینی و چانه است که به آن منطقه T صورت گفته می‌شود. در نتیجه با توجه به انواع جوش و انواع پوست و علل بوجود آمدن آکنه، می‌توان روشهایی برای جلوگیری از جوش صورت پیشنهاد داد. در مقاله « 5 روش جلوگیری از جوش صورت » به ذکر مواردی که می‌توانند در جلوگیری از بروز جوش صورت موثر باشند پرداختیم.

10 روش فوری درمان سریع جوش صورت

درمان سریع جوش صورت
روش فوری درمان سریع جوش صورت

به علت تأثیرگذاری جوش بر زیبایی ظاهری و قرمزی و التهاباتی که به جا می‌گذارد، افراد مبتلا اعتماد بنفس خود را از دست داده و دچار احساس بد و عذاب آوری می‌شوند. به همین دلیل تمایل دارند هرچه زودتر یک درمان سریع جوش صورت را بکار بندند و از شر آن خلاص شوند. در این مقاله تلاش کردیم ده مورد از این درمانهای سریع را بازگو نماییم.

1- درمان سریع جوش صورت با روش های کلینیکی

روشهای کلینیکی برای درمان سریع جوش صورت، کمی قدرتمندتر از سایر روش‌ها عمل می‌کنند و می‌توانند بر روی انواع وخیم‌تر جوش و آکنه نظیر ندول‌ها، پاپول‌ها، پاسچول‌ها و کیست‌ها اثرگذاری داشته باشند. در مواقعی که فرد دچار نوع شدید جوش و آکنه باشد چاره‌ای جز مشورت با پزشک و بکارگیری روش‌های کلینیکی نیست که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تخلیه دستی جوش
 • لیزر درمانی برای رفع اسکار آکنه
 • لایه برداری شیمیایی
 • تزریق استروئید
 • میکرودرم و میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش و اسکار
 • تزریق هیالورونیک اسید داخل اسکارها و صاف کردن آنها

2- درمان‌ سریع جوش صورت با داروهای خوراکی

پس از مراجعه به پزشک و بررسی علل بوجود آمدن جوش با انجام یکسری آزمایشات داخلی می توان در صدد درمان سریع جوش صورت برآمد. گاها نیاز به تجویز یکسری داروهای خوراکی برای یک یا دو دوره می‌باشد. برای تهیه این داروها اغلب نیاز به نسخه پزشک است که عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک‌های خوراکی برای درمان جوشهای التهابی
 • ضد آندروژن‌ها
 • ایزوترتینوئین بیشتر برای درمان جوشهای کیستیک
 • داروهای خوراکی پیشگیری از بارداری برای جوش‌هایی که تنها در دوران قاعدگی خود را نشان می‌دهند.
 • راکوتان، که برای درمان هر سه پاتوژنز آکنه اثرگذار است اما به تشخیص پزشک تجویز می‌شود و با انجام آزمایش عوارض آن کنترل می‌شود.

3- درمان سریع جوش صورت با داروهای موضعی

درمان‌های موضعی سبب کاهش التهاب، باز شدن منافذ و کاهش تولید سبوم یا چربی تولید شده توسط غدد زیر پوستی می‌گردند. در ضمن از رشد باکتری‌هایی که اصلی‌ترین عامل در ایجاد جوش‌ها هستند جلوگیری کنند. درمان‌های موضعی ممکن است تا 4 ماه یا بیشتر طول بکشند تا به نتیجه مطلوب برسد. برحسب نوع جوش و تشخیص پزشک جهت پیشگیری از یکسری عوارض احتمالی در آینده، ممکن است بهترین روش برای درمان سریع جوش صورت، استفاده از برخی داروهای موضعی باشد. تعدادی از این پمادها عبارتند از:

 • رتینوئید‌ها و داروهای شبه رتینوئید حاوی ویتامین A نظیر رتینول، آداپالن و ترتینوئین
 • آنتی بیوتیک‌های موضعی
 • پمادهای حاوی بنزوئیل پراکسید برای درمان پاپول‌ها
 • اسید آزلائیک
 • اسید سالیسیلیک
 • داپسون

4- درمان سریع جوش صورت با استفاده از محصولات مراقبت از پوست

برای آکنه‌های خفیف استفاده از بعضی محلول‌ها و تونرها بصورت روتین روزانه مفید است. می‌توانیم از کرم‌های ضد آفتاب و سرم ضد جوش برای درمان آکنه کمک بگیریم تا پوست شفاف بماند. استفاده از پاک کننده‌های ملایم و شستشوی پوست روزانه یک بار یا دوبار و مرطوب نگه داشتن پوست‌، از حساسیت و تحریک پوست کاسته و احتمال ابتلاء به جوش را به حداقل می‌رساند. کرم‌های ضد لکی که دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضد التهاب باشند نیز برای کاهش آکنه مفیدند.

لازم است که هر نوع آسیب وارد شده به پوست و بافت‌های زیرین آن ترمیم یابد. کلاژن ماده‌ای است که بدن تولید می‌کند و وظیفه آن حفاطت از بافت‌هاست. وقتی در بدن تولید کلاژن کاهش پیدا می‌کند، ترمیم پوست به راحتی انجام نشده و اسکار باقی‌مانده در اثر جوش و آکنه نیز به راحتی برطرف نمی‌شود. با استفاده از محصولات حاوی کلاژن می‌توان به تولید مجدد این ماده در بدن کمک نمود. استفاده روزانه از یک مرطوب‌کننده پوست سبک و مبتنی بر آب، استفاده از ژل‌ها و کرم‌های حاوی اسید سالیسیلیک 2% هر روز صبح و استفاده از یک کرم ضدجوش حاوی گوگرد در شب در درمان سریع جوش صورت موثرند.

ضد آفتاب برای تغذیه پوست و حفاظت آن در برابر اشعه‌های مضر خورشید بسیار لازم است و در کاهش عوارضی مانند چین و چروک، قرمزی و تیرگی پوست موثر است. استفاده از یک ضد آفتاب فاقد چربی که بتواند از پوست به خوبی محافظت نماید، و تمدید آن برای هر 4 ساعت یکبار، حتی در روزهای ابری می‌تواند در درمان سریع جوش صورت مفید باشد.

5- درمان‌ سریع جوش صورت با پاکسازی پوست

پاک کننده‌ها و ماسک‌های لایه بردار و انواع اسکراب‌های خفیف، می‌توانند در درمان سریع جوش صورت کمک کننده باشند. با این کار لایه بیرونی پوست از بین رفته و منافذ پوست باز می‌گردد. ماسک پاکسازی کننده را می‌توانید بصورت یک روز در میان استفاده نمایید. این ماسک‌ها باعث آبرسانی و کنترل چربی شده و منافذ پوست را جمع می‌کنند.

استفاده از بخور گرم باعث پاکسازی و باز شدن منافذ پوست می‌شود. درنتیجه عوامل آلوده‌کننده‌ای که موجب بسته شدن این منافذ شده‌اند را از بین برده و پوست شفاف‌تر خواهد شد. البته نباید به مدت طولانی در معرض بخور گرم قرار گرفت چرا که ممکن باعث ایجاد سوختگی در پوست گردد. همچنین بعد از انجام بخور حتما از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده شود. استفاده از تونر و سرم که بعضی از مواد هستند که پوست شما را سالم و پاک نگه می‌دارند. از جمله روغن درخت چای با دارا بودن خواص ضدباکتری و ضدعفونی‌کننده قوی می‌تواند در درمان عفونت‌های باکتریایی که منجر به ایجاد جوش می‌شوند کمک کند.

روغن درخت چای حاوی ترکیبات OTC برای درمان آکنه بوده و می‌تواند با خشک کردن جوش‌های سرسفید، آن‌ها را از بین برده و میکروب‌ها و مشکلات پوستی را برطرف کند. فقط باید دقت داشته باشید که این روغن نباید مستقیما روی پوست مالیده شود، چون اثر سوزش در پوست دارد و حتی برای پوست‌های خشک و حساس نیز توصیه نمی‌شود. بهتر است که حدودا 5 قطره روغن درخت چای را با یک قاشق روغن نارگیل یا زیتون یا ژل آلوئه ورا مخلوط نموده و با یک سواب پنبه، دو یا سه بار در روز روی جوش بمالید و پس از 20 دقیقه بشویید.

7- درمان‌ سریع جوش صورت با آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی، ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد عفونت قوی بوده و به ویژه با بازسازی سلول‌های سالم، پوست را مرطوب و بافت‌های آسیب دیده ناشی از جوش و آکنه را بهبود می‌بخشد و موجب جوان سازی پوست می‌گردد. هنگامی که این ژل روی سطح پوست قرار می‌گیرد، در حین مبارزه با باکتری‌ها، از التهاب پوست کاسته و به بهبود جوش‌ها و زخم‌ها کمک می‌کند. البته تحقیقات نشان می‌دهد اثربخشی آلوئه ورا بصورت ترکیبی و در کنار سایر محصولات بیشتر خواهد بود.

8- خواص عسل در درمان‌ سریع جوش صورت

عسل یکی از موادی است که برای درمان سریع جوش صورت موثر است. ترکیبات موجود در عسل می‌تواند از رشد باکتری‌ها و میکرو ارگانیزم‌های بیماری‌زا در منافذ پوست جلوگیری کند و التهابات و عفونت‌های پوست را کاهش دهد. استفاده مداوم و منظم از عسل می‌تواند در بهبود ظاهر پوست کارآمد باشد. می‌توانید یک ماسک خانگی با عسل و دارچین تهیه نمایید و بر روی پوست بگذارید تا باعث تسریع در بازسازی سلولهای پوست و بهبود جوش‌ها شود.

تهیه ماسک عسل و رزدچوبه و عسل و لیمو نیز در درمان سریع جوش صورت مفید است. البته به طبیعی و ارگانیک بودن عسل دقت نمایید و از محصولات فرآوری شده‌ اجتناب کنید چون ممکن است پوست بیشتر تحریک شده و جوش بزند. قبل از استفاده از ماسک عسل، پوست را خوب بشویید ولی جهت جلوگیری از تحریک پوست‌، آنرا اسکراپ نکنید و از حوله ضخیم برای پاک کردن استفاده ننمایید.

9- درمان سریع جوش صورت با گلاب

درمان سریع جوش صورت با گلاب، بخاطر رایحه خوب آن یکی از روش‌های دل‌چسب درمان جوش است. گلاب یک آنتی‌آکسیدان قوی و ضدمیکروب است. همین خواص آن کافیست تا آن را به یک درمان‌گر آکنه تبدیل کند. گلاب با تنگ‌کردن منافذ پوست موجب سفت‌تر شدن آن و در نتیجه طراوت و شادابی پوست می‌گردد. می‌توانید پس از سشتن پوست، از پنبه آغشته به گلاب استفاده نموده یا آنرا روی صورت اسپری کنید. از گلاب بعنوان عرق زیبایی یاد می‌کنند.

10- درمان‌ سریع جوش صورت با تغییر سبک زندگی

با تغییر سبک زندگی و رعایت اعتدال و نظم در برنامه‌های روزانه مثلا داشتن هشت ساعت خواب مفید، وعده‌های غذایی سالم، اهمیت دادن به نظافت و تمیزی پوست و کاهش استرس می‌توان در ترمیم ضایعات پوستی حاصل از جوش موثر بود.

با مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کافئین می‌تواند بدن را دچار کم آبی یا دهیدراته شدن سوق دهد و در نتیجه پوست در معرض اسکار ناشی از جوش قرار گیرد. پس سعی کنید از نوشیدن بیش از ۲ فنجان قهوه در روز و مصرف سیگار و قلیان اجتناب نمایید. از ورزش روزانه، مدیتیشن و تنفس عمیق و انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود نیز غافل نشوید.

جمع بندی و نتیجه‌گیری :

برای درمان سریع جوش صورت روش‌های مختلفی وجود دارد ولی همیشه درمان‌های خانگی و غیر تهاجمی طرفداران بیشتری دارد. در این مقاله به ذکر روشهایی که برای درمان سریع جوش صورت چه به روشهای کلینیکی و چه خانگی که می‌توان انجام داد، پرداختیم. دیدید که با رعایت برخی موارد تا حد زیادی می‌توان علائم درد و التهاب جوش‌های ایجاد شده را سریع‌تر محو نمود. اما هیچ روشی نمی‌تواند یک شبه تمام جوش‌ها و آکنه‌های صورت را محو کند در هر صورت درمان جوش کاری است که نیاز به پیگیری و صبر زیاد دارد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =